Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

przez | 6 stycznia 2022
Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięki tworzone są poprzez wibrowanie powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Najbardziej znany podział opisuje aerofony jako instrumenty dęte a następnie dzieli je na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem będą melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Należą do tej samej grupy co saksofon. Klarnety charakteryzuje się ze względu na tzw. stopliwości, czyli możliwości zlewania się barwy dźwięków danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z okrągłej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapkami i dzieli się na pięć elementów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny oraz czara głosowa. Przechowuje się je i transportuje w etui w częściach i montuje razem dopiero przed koncertem. Klarnety na stałe wcielono w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Obecnie modne stały się zwłaszcza pośród muzyków jazzowych oraz w muzyce klezmerskiej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to długie, lekko poszerzane rury zakończone lejowatym wylotem. Otworki tak samo zamykane są klapamis.

To świetnie, że masz chęć zdobyć więcej informacji na ten temat. Wtedy przejdź do podstrony (http://www.pischool.pl/szkola-jezykowa-piaseczno), a dowiesz się rozmaitych wiadomości i uzyskasz wiedzę na bardzo dużo tematów.

Oboje pojawiły się od XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają przeważnie używane we fragmentach solowych, równie chętnie sięga się do nich układając muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do grupy rogów oraz podobnymi do trąbki. Powstały przez modyfikację starego rogu pocztowego i w tej współczesnej postaci są popularne od początków XIXw. Dzisiaj kornety dęte popularne są przede wszystkim w orkiestrach dętych. Cenią je sobie również wykonawcy jazzowi. Nietypowymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je też melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające dzisiejszy keyboard. Miewają najczęściej około 20-35 klawiszy oraz ustnik. Grają prawie tak jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź ceny na naszej stronie: popularne saksofony.