Uzytkownicy

Nowi użytkownicy

  • admin

Użytkownicy online

There are currently 0 users and 0 guests online.

Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk powstaje poprzez wibracje powietrza wtłoczonego do komory rezonansowej. Najbardziej znany podział opisuje aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem będą melodyki.


klarnet
Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Zostały zaklasyfikowane do tej samej gromady co saksofon. Klarnety są charakteryzowane ze względu na tzw. stopliwości, czyli możliwości zlewania się barwy dźwięków konkretnego klarnetu z barwą innych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet jest zbudowany z prostej, drewnianej rurki z otworami zamykanymi klapkami i podzielony jest na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Przechowuje się je i nosi w futerale osobno i łączy razem dopiero przed koncertem. Klarnety docelowo wcielono w skład grup orkiestrowych od XVIIIw. Obecnie popularne są zwłaszcza wśród wykonawców jazzowych oraz w muzyce ludowej.

Oboje należą do identycznej grupy, ale są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, nieco rozszerzane rurki zakończone lejkowatym wylotem. Otwory tak samo zamykane są klapkamis. Oboje pojawiły się już w XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. Inaczej niż poprzednie instrumenty, oboje są przeważnie stosowane we fragmentach solowych, równie chętnie sięga się po nie pisząc muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do grupy rogów oraz podobnymi do trąbek. Powstały przez modyfikację starego rogu pocztowego a w tej obecnej formie są popularne od początku XIXw. Dziś kornety dęte popularne bywają przede wszystkim w orkiestrze dętej. Korzystają z nich też wykonawcy jazzowi. Interesującymi instrumentami są również melodyki. Nazywa się je również melodyjkami bądź harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Mają zwykle około 20-35 klawiszy oraz ustnik. Grają podobnie jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz ceny na naszej stronie: muzyczne instrumenty - trąbki.

Kategorie artykułu