Najlepszy poradnik nagrywania filmów z powietrza

przez | 10 listopada 2022
Kadry filmowe z przestworzy, czy sesje zdjęciowe z dużych wysokości należą do najbardziej efektownych. Przed rozejrzeniem się za firmą zajmującą się fotografowaniem z powietrza, dobrze dowiedzieć się kilku szczegółów o powietrznym kręceniu filmów.
Kadry z powietrza są doskonałym materiałem na promocję własnych usług. Skorzystają na nich prywatni biznesmeni (deweloperzy, posiadacze gruntów) jak i większa wspólnota samorządowa (gminy, powiaty, województwa).

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Reklama terenu z powietrza to także magnes dla gospodarstw agroturystycznych, domków letniskowych czy pensjonatów. Z drugiej strony filmowanie z powietrza- , kojarzy się z kręceniem widowiskowych scen do filmów. Dzięki specjalnym wynoszącym platformom możemy cieszyć się fantastyczną jakością zdjęć kalibru 24 megapikseli i flmy zapisanych w jakości HD.

Skorzystanie z usług maszyny bez załogi, która wynosi aparaty i kamery w powietrze to kwestia co najmniej paru czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli chcemy ogarnąć jak największą przestrzeń lądową konieczne są odpowiednie warunki pogodowe. Silne zachmurzenie na pewno nie pozwoli na wykonanie materiału. Filmowanie w przestworzach nie powinno odbywać się też pod słońce – chyba, że rozmyte i łunowe efekty zażyczy sobie klient. Przestrzeń powietrzna, nad którą odbywa się kręcenie materiału nie może znajdować się nad odbiornikami satelitarnymi i wysoką zabudową. Niektóre firmy nie polecają kręcenia i fotografowania nad głowami zgromadzonych tłumów. Filmowaniem z powietrza interesują się telewizja, która na co dzień nie ma możliwości ciekawej i efektownej relacji z imprez masowych.

Filmowanie z powietrza

Autor: Arne Krueger
Źródło: http://www.flickr.com

Cena usług uwzględnia m.in. dojazd na miejsce kręcenia, dostępność terenu, ilość wykonanych kadrów. Do kosztów wlicza się też tzw. postprodukcja, czyli przetwarzanie i kadrowanie dostępnego materiału. Najczęściej w ten sposób umawiają się dwie strony, zdarza się też że jednostkowe kwoty zamieszczone są w cennikach firm w serwisach internetowych- tamta strona.

Aby móc wykonywać materiał z powietrza firmy zmuszone są do otrzymania specjalnej licencji w zakresie usług powietrznych. Jej zdobycie poprzedza stosowne decyzja jednostki lotów cywilnych w stolicy.