Komputer – najlepsza zabawka?

przez | 3 października 2021
Zabawki to rzeczy uniwersalne, obecne w każdych czasach, dostępne w na całym świecie. Uczą, bawią, wyznaczają role społeczne, pozwalają nam dosłownie w chwilę teleportować się na przykład do krainy ulubionych bohaterów gier lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki także, zawsze jednak działają na umysł małych dzieci. W tym artykule zajmiemy się zabawkami dla chłopców.

Obecnie, niektórzy rodzice rozumieją, że zabawki dla chłopców to głównie nowe gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi przed kolegami. Są to komórki, a raczej smartfony, tablety i inne nowinki technologiczne. Prawdą jest, że takie gadżety owszem edukują, ale też pochłaniają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w dodatkowe, ale bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie zaciekawić jak najbardziej, jak najmocniej…

Dawniej, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne. Nie dość, że nie „biły” po oczach idealnie doświetlonymi ekranami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz jaskrawe), to jeszcze nie oferowały multum gier. Najczęściej taki gadżet to była pojedyncza gra, czasami parę gier. Szukając najlepszego porównania, dawne gierki to był nie zawsze bezawaryjny składak, dzisiejsze gry to zaś nowoczesne rakietykosmiczne (idź tutaj).

Gamepad

Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com

Co jednak z innymi grami, takimi, jakie rodzice pamiętają z własnego dzieciństwa: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, bieganie za piłką czy gra w kapsle. Odeszły w zapomnienie, choć małolatów biegających za piłką na szczęście wciąż widać na podwórku, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Otóż to, słowo klucz – Internet, to on odpowiada tą przemianę.

Czy potrzebne jest Ci kompleksowe objaśnienie (https://scenariuszzycia.pl/lata-osobiste/) tego tematu z wieloma wątkami? Mamy dla Ciebie miłą informację – wyszukasz je w poniższym linku.

Kiedyś chłopiec nie był w stanie wysiedzieć w domu, bo nie było co w nim robić, pragnął wręcz wyjść na podwórko, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była wielkie nieszczęście.

Obecnie czasami dzieci trzeba zachęcać żeby wyszły na dwór, bo sporo czasu spędzają przed komputerem. Widać tutaj pewien paradoks, ale zarazem znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak całkowicie się na to zgadzać, powinniśmy aktywować nasze dzieci. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo codzienne obowiązki, to w weekend wyjdźmy na dwór i pograjmy z naszym dzieckiem, np. w piłkę – sprawdź fajne gry dla dzieci.