Liczbą czy słowem? Jak myśli twoje dziecko?

przez | 5 października 2022
Dzieciaki są różnorakie, od dzieciństwa prezentują zainteresowanie innymi rzeczami. Jakimi rzeczami interesuje się twoje dziecko? Czy myśli bardziej ściśle czy bardziej ciągnie go do zainteresowań humanistycznych? Sprawdź to i wspieraj go w tym, co robi najlepiej.

Jeśli jest przyszłym inżynierem…

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

Skąd się biorą specjaliści stawiający domy, mosty, hipermarkety czy stadiony? Swoją przygodę z konstrukcjami i budową zaczynają już w dzieciństwie. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne zagadki, to wszystko rozszerza horyzonty w takim zagadnieniu. Jednakowoż rodzice, koledzy, bracia, oni na pewno mogą zasiać ziarno, które wykiełkuje realizacją zawodowych planów w przyszłości.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, poznaj inne informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam (https://www.rehabilitacje.org/gabinet-ortopedyczny), odnajdziesz tu analogiczne wiadomości.

Dzieciaki tego typu od najmłodszych przejawiają zaintrygowanie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w słowniku dorosłych bardziej fachowo nazwiemy, jako kreowaniem przestrzeni publicznej. Są zainteresowani (choć jeszcze w młodym okresie mogą tego nie zdawać sobie z tego sprawy) zmianą otoczenia, oddziaływaniem na zastane status quo. W tak młodym wieku nie ma jeszcze takiej świadomości, więc zamiast poważnych przedsięwzięć panuje po prostu naturalna chęć do zabawy i eksperymentowania. Dopiero po kilku latach przyznamy, iż ta „zabawa” to była prawdziwa szkoła kreatywności (ciekawe zabawki).

A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com

A co w sytuacji, kiedy dziecko nie objawia zainteresowania tego typu kwestiami, nie jest biegłe ani nawet nie pokazuje zbytniego zainteresowania przedmiotami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dziecko to nie automat. Skoro bardziej preferuje pisać, kreować historie, malować czy gotować – nie zmuszamy go na siłę do czegoś innego. Oczywiście, można dzieciaka pokierować na właściwe tory, lecz nie za wszelką cenę, ponieważ to i tak nie wyjdzie – zobacz.

Nie jest zdolne z matematyki, za to polski i historia to jego najmocniejsza strona, to wyznacznik, w którą stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie róbmy błędów sfrustrowanych własnym niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy własne dążenia przelewają na dziecko. Przeważnie nawet, gdy takie dziecko zostanie w końcu wzbogacone w wiedzę, kompetencję, o której marzą rodzice nie będzie czuło się spełnione. Po kilku latach może się okazać, że to co tłumione (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle z wielką siłą rażąc wszystkich naokoło, w tym najsilniej – głównego zainteresowanego.