Czemu służą fotografie z lotu ptaka?

przez | 6 czerwca 2022
Fotografie z zlotu ptaka wykonuje się nie tylko z pokładu aeroplanu bądź helikoptera. Zakłady fotograficzne mają na to sporo innych strategii. Nierzadko ekonomiczniejszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych momentach niż stalowy ptak czy helikopter. Jako przykład podam wszelakie różne imprezy masowe gdzie świetnie sprawdza się balon helowy który bez żadnego problemu może przez dłuższy czas unosić się w jednym i tym samym miejscu i realizować zdjęcia z góry za pomocą zawieszonego pod nim aparatu cyfrowego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest obsługiwany radiowo i może robić fotografie prawie pod każdym kątem. Balonem helowym można wykonywać zdjęcia z góry (sprawdź: ) z wysokości 5 – 150 metrów. Co ważne za pomocą balonu można spokojnie fotografować miasta ponieważ nie obowiązuje go zakaz lotów nad terenami zabudowanymi. Balonu helowego da się jednak używać przy bezwietrznej pogodzie ewentualnie przy niewielkim wietrze. Przy wietrznej pogodzie doskonale sprawdzi się latawiec. Niemało przedsiębiorstw fotograficznych specjalizujących się w realizowaniu zdjęć z góry używa nośników zaprojektowanych na własne potrzeby i nierzadko własnej produkcji. Są to różnego rodzaju drony bezzałogowe: oktokoptery. Docierają one w miejsca gdzie dostęp jest utrudniony.

Fotografii wykonanych tym sposobem używa się w kartografii, w geodezji, w nadzorze budowlanym. Są bardzo pomocne przy budowie rozległych obiektów. Przy pomocy zdjęć z góry wykonuj się dokumentację w toku wielkich inwestycji (przykładowo z budowy autostrad i dróg). Wykorzystuje się je także w archeologii prac archeologicznych. Pałace i zamki jak też obiekty ciekawe pod względem turystycznym także

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się tym sposobem. Drony można wykorzystać w terenach o utrudnionym dostępie. Tworzy się także w ten sposób fascynujące dokumentalne filmy przedstawiające przyrodę.

Również z powietrza są dziś używane w reklamie. Już nie tylko te największe biznesy zamawiają zdjęcia (Retusz zdjęć online) tego typu (więcej pod tym adresem: ). Jak widzimy fotografia lotnicza ma niemało funkcji i jest dziedziną bardzo mocno rozwijającą się. Ze względu na stosowanie tańszych nośników niż aeroplan czy helikopter na takie zdjęcia mogą współcześnie sobie pozwolić także mniejsze biznesy a firmy fotograficzne specjalizujące się w robieniu tychże fotografii na brak roboty raczej nie mogą narzekać.