Awangardowe instrumenty w naukach historycznych

przez | 5 lipca 2022
Jako licealista interesowałem się historia. Dzisiaj także nic się nie zmieniło, niestety mam teraz dużo mniej wolnych chwil na zabawę mym hobby. Jednakże, kiedy pokazują się jakieś wzmianki o historii w telewizji, próbuję być z nimi na bieżąco. Od czasu do czasu też odwiedzam strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z ciągłą przebudowę sieci autostrad w naszym kraju a także innych wielkich inwestycji, przeprowadza się dużą liczbę wykopalisk, narzuconych prawem. Można się wobec tego spodziewać, że co jakiś czas o niecodziennych znaleziskach z dziedziny archeologii będą media głosić.

Dużą rolę w odkrywaniu historia mają współczesne zdjęcia z góry – najlepsze zdjęcia z góry na stronie Przeszły już epoki, kiedy odkrywca przeszłości – nieco romantycznie – po zebraniu właściwych wiadomości, troszkę jak we mgle poszukiwał artefaktów. Wielką rolę (poza doświadczeniem naukowca) pełniła odrobina szczęścia, istotne były też skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dziś naukowiec rozporządza bardzo zaawansowanymi instrumentami, wspierającymi badania.

Zaczynając od ręcznych detektorów metali, aż po aparaty bardzo zaawansowane, jak przykładowo dorn i samoloty służące do wykonywania zdjęć z góry. Tak robione fotografie są ogromnie przydatne, albowiem ze sterowca widać zwyczajnie wyraźniej. W wielu casusach zdjęcia z góry to najwłaściwszy sposób. Tak jest dla przykładu w archeologii morskiej.

Masz ochotę poznać sporo szczegółów na ten zajmujący temat? Więc ten wpis doczytaj tutaj (https://www.dominikkania.pl/) następną witrynę pod poniższym linkiem.

Artefakty które chcielibyśmy zbadać po prostu niełatwo jest inaczej zanalizować w morskich odmętach. W podobny sposób sprawa się przedstawia na twardym gruncie. Badacz w samolot ma możność obserwować sferę analiz i za pomocą swych kompetencji rozpoznać niezbadane stanowisko archeologiczne.

Pierwsza Wojna Światowa była przyczyną masowego wykorzystania balonu do zadań zwiadowczych. W wojsku bez wątpliwości przy obsłudze aparatu fotograficznego zaangażowani byli także archeolodzy. I acz filmowanie z powietrza miały wtenczas całkiem inne zadania, tak właśnie powstała archeologia lotnicza. By przeczytać więcej, sprawdź: na temat szerzej na tej stronie.Dość powiedzieć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku wypatrzono przy pomocy zdjęć z góry antyczną Samarę. Jest to miasto, którego pozostałości w inny sposób nie dało by się odkryć, jako że na jego lokalizację pokazywały znaki widoczne jedynie z powietrza, na przykład różne zabarwienia darni, jak także delikatne zmiany w rzeźbie terenu. Następnym przykładem zdatności zdjęć z góry może być wyszukiwanie artefaktów zatopionych w morzu, których inną metodą niejednokrotnie nie udało by się odnaleźć.