Uzytkownicy

Nowi użytkownicy

  • admin

Użytkownicy online

There are currently 0 users and 0 guests online.

Liczbą czy słowem? Jak myśli twoje dziecko?

Dzieciaki są różnorakie, od dzieciństwa pokazują zainteresowanie innymi rzeczami. Czym odznacza się twoje dziecko? Czy myśli bardziej logicznie czy bliżej mu do zainteresowań humanistycznych? Sprawdź to i dopinguj go w tym, co robi najlepiej.
Jeśli jest ścisłowcem…

klocki magnetyczne
Źródło: flickr.com
Skąd się biorą specjaliści stawiający domy, mosty, hipermarkety czy hale sportowe? Swoją historię z konstrukcjami i budową rozpoczynają już w okresie dziecięcym. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne łamigłówki, to wszystko poszerza horyzonty w takim kwestii. Jednocześnie rodzice, przyjaciele, bracia, oni również powinni zasiać ziarno, które wykiełkuje realizacją zawodowych planów w przyszłości.Dzieciaki tego typu od młodych lat objawiają zaciekawienie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w słowniku dorosłych bardziej specjalistycznie nazwiemy, jako zmienianiem przestrzeni publicznej. Są zainteresowani (chociaż jeszcze w młodym okresie mogą tego nie zdawać sobie z tego sprawy) przemianą środowiska, w którym żyją, oddziaływaniem na rzeczywistość. W tak młodym wieku nie ma jeszcze takiej świadomości, tak więc zamiast poważnych przedsięwzięć panuje po prostu naturalna skłonność bawienia się i eksperymentowania. Dopiero po paru latach przyznamy, że ta „zabawa” to była najlepsza szkoła kreatywności (oferta zabawek konstrukcyjnych).


A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne
Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com
A co w sytuacji, kiedy dzieciak nie objawia zainteresowania tego typu tematami nie jest utalentowane ani nawet nie wykazuje znacznego zainteresowania naukami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dzieciak to nie automat. Skoro woli literki, tworzyć historie, malować czy gotować – nie zmuszamy go na siłę do innych rzeczy. Naturalnie, można dzieciaka skierować na właściwe tory, ale nie za wszelką cenę, bo to i tak nie wyjdzie - zapraszamy na stronę z zabawkami.

Nie jest dobre z matematyki, za to polski i historia to jego najmocniejsza strona, to znak, w jaką stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie róbmy błędów niezadowolonych swoim niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy swoje dążenia przekierowują na dziecko. Przeważnie nawet, gdy takie dziecko zostanie w końcu uzbrojone w wiedzę, wykształcenie, o jakiej marzą rodzice nie będzie czuło się spełnione. Po paru latach może się okazać, że to co tłumione (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle z wielką siłą rażąc wszystkich naokoło, w tym najmocniej – głównego zainteresowanego.

Kategorie artykułu