Uzytkownicy

Nowi użytkownicy

  • admin

Użytkownicy online

There are currently 0 users and 0 guests online.

Jak zachęcić ucznia do sprzątania pokoju

Robienie porządków, och te obligatoryjne sprzątanie, mawiałeś od małego, gdy rodzice kazali Ci sprzątać pokój. No i sprzątałeś, na odczepnego, co prawda, ale wykonywałeś swoje obowiązki, jak mężczyzna, który nie ucieka od pewnych postanowień. Po latach doceniasz trud włożony w takie wychowanie… A może jednak nie?


uczeń
Kogo nie pytać, odpowiedzi będą różne. Wiele zależy od formy respektowania poleceń wychowawczych. Jeśli był to zwyczajny przymus bez polotu, bez określenia, po co to, z jednym wyjaśnieniem typu „tak, bo tak”, nie pozostaje nam nic innego, jak stwierdzić: przymus. Jednak,jeśli rozkazy te były dobrze uzasadnione, a ty wykonując czynność sprzątania byłeś pewien, że sprzątasz dla siebie, dla swojej wygody i zdrowia, a nie dla samej czynności (którą wtedy traktowałeś jako karę), to takie podejście obecnie może skutkować określeniem: warto było!


To jak zostaliśmy ukształtowani w tej dziedzinie przekłada się też na nasze postępowanie wobec naszych dzieci. Kiedy w porze sprzątania wchodzimy do pokoju naszej pociechy, a tam wala się wszystko, co tylko możliwe: pióra dla dzieci, pędzle dla dzieci, papier do drukarki, pinezki takie jak na stronie www.ceneo.pl/Przybory_i_akcesoria_szkolne;017Pinezki_P13-20983.htm, flamastry, ołówki i długopisy, to podejrzewamy, iż dziecko ma w tym jakąś ideę, lub możemy od razu wkroczyć do akcji, by krzyczeć bez opamiętania. Oczywiście lepsze jest pierwsze rozwiązanie, a po chwili
szkoła
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
nasze dziecko widząc nasze zaniepokojenie odpowiada samemu, że robi przemeblowanie, bo tamten design już się mu znudził, i chce pozbirać tw wszystkie pinezki, gdyż walają się wszędzie, gdyż są tak małe, że niewidoczne, przydałoby się także te wszystkie ołówki pozbierać do jakiegoś pojemnika, bo za każdym razem się szuka, jak jest potrzebne…

Widzisz, zaskoczenie! To już nie zwykłe sprzątanie, zrób to, tamto, wyzuć śmieci, a nasze dziecko jak śnięta ryba robi to wszystko, lecz pojawia się w tym miejscu jego osobista inicjatywa zmiany swojego własnego świata. warto powiedzieć, że dobre jest takie zachowanie, jednak nie jakoś z hoorami lecz pokazywać, ze tak właśnie zachowują się dorośli, to jest fajne i odpowiedzialne, to świadczy o samodzielności i dojrzałości. Dziecko to na pewno uraduje.

Kategorie artykułu