Zabawka a wiek dziecka

przez | 24 lutego 2022
Szukając zabawek dla swojego dziecka, należy się nieco wysilić. Czy warto zdecydować się na najmodniejsze pluszaki, czy może skupić się na drewnianych klockach? Czy maluchy naprawdę potrzebują edukacyjnych gier? Może najlepiej kupić konia na biegunach. Zobacz, jak szukać odpowiednich zabawek.

Skupiamy się najczęściej na tym, że miś z czerwonym serduszkiem idealnie nadaje się dla dziewczynek, a Lego Ninjago to model dla energicznych chłopców. Zabawka powinna być czymś przyjemnym i wspomagać rozwój dziecka. Dlatego właśnie jednym ze sposobów może być dobieranie gadżetów do wieku dziecka. Za pomocą takich zabawek najmłodsi są w stanie oswajania się z otoczeniemlub w naturalny sposób się odstresować.

Zabawki dla niemowląt

Niemowlaki nie skupiają się stricte na tym, czy to miś, czy piłka, ale przyswajają rzeczywistość zmysłami. Dobrze więc działają na nie kolorowe zabawki, grające gadżety, a nawet kolorowe gryzaczki i smoczki Avent lub Tomee. Coraz większą popularnością cieszą się edukacyjne maty w stonowanych barwach. Często nad nią umieszczane są zabawki, które także pobudzają umysł malucha.

Co dla roczniaka?

Autor: Trefl

Dziecko w tym wieku rozpoczyna wybierać swoje zabawki i interesować się nimi. Jak zwykle bardzo ważne jest, by elementy, którymi się otacza nie mogły doprowadzić do nieszczęścia, czyli nie dały się połknąć. Zwróć uwagę, czy zabawki, które dajesz swojemu dziecku, posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Dziecko z każdym dniem dowiaduje się jak rozpoznawać kształty, dlatego pożyteczne bywają gadżety, które należy dopasować. Książki z barwnymi ilustracjami, wzbogacone przyciskamiprezentujące np. odgłosy natury, także wydają się słuszne. Należy pamiętać, aby zabawki dla pociech nie powodowały zbyt dużego stresu, czyli nie mogą dostarczać zbyt wielu bodźców równocześnie.

Zabawki dla przedszkolaków

Tutaj sytuacja już jest nieco łatwiejsza, ponieważ dzieci same powiedzą rodzicom, co im się podoba i potrafią docenić lub skrytykować nową atrakcję. Dobrze jest delikatnie serwować gry i zabawy edukacyjne, które pomagają rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Maluchy są w stanie samodzielnie konstruować swój świat z użyciem otaczających ich zabawek, więc nie trzeba też przesadzać z edukacyjnym wymiarem zabawy.

Jeśli potrzebne Ci nowe źródło inspiracji, zerknij koniecznie (https://visaandwork.com/praca-w-polsce-dla-obcokrajowcow/) pod ten odnośnik. Zobaczysz tam teksty napisane przy pomocy analogicznej retoryki.

Każda zabawka, która umożliwia zabawę w ruchu jest propozycją optymalną. Dodatkowo należy przyczynić się do stymulowania rozwoju zdolności u dzieci, w związku z tym należy pamiętać o zestawach do malowania i plastelinie.