Czy w istocie historia jest nużąca?

przez | 2 grudnia 2022
Często ludzie, również na nieszczęście Polacy, całkowicie pomniejszają rangę historii. Ciężko tak naprawdę niektórym ludziom się przesadnie dziwić, bo jeżeli kompletnie nie przepadają za historią, mają prawo tak mówić. Jednakowoż w żadnym wypadku nie można akceptować takiej postawy! W takim razie: co zrobić, aby historia wśród ludzi była bardziej popularna?

zdjęcie

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Trudny temat, ale generalnie zapewne jakieś relatywnie sensowne wnioski mimo wszystko wyciągnąć. Najbardziej istotne jest szkolnictwo. A więc jeżeli polskie dzieci będą nauczali solidni historycy, ci ludzie, którzy orientują się w jaki sposób zaszczepić młodzieży miłość do historii, to po prostu dostrzeżemy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie na lepszym poziomie. I to jest niesamowite, czyż można np. wyobrazić sobie inteligentny dialog kultur (ten temat na ), jeśli zdecydowana większość ludzi w zupełności nie kojarzy tych najbardziej znaczących pojęć historycznych?

To ogólnie ciekawe zagadnienie – w jaki sposób Polacy mogliby lepiej dogadać się z przykładowo Żydami? Choć polski antysemityzm to pojęcie trudne do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są dużo mniejszymi antysemitami, to jednak prawda jest taka, iż stosunkowo ciężko jest się nam dogadać. I wcale nie chodzi wyłącznie o barierę językową. Często niemalże nic nie wiemy o Żydach. Nieco suchych faktów i multum stereotypów. I dlatego popularnościącieszą inicjatywy jak przykładowo szkoła żydowska dla dzieci, bo wypadałoby, abyśmy wreszcie poznali Żydów. Choć naturalnie Żydzi powinni poznać również nas. O tym również trzeba pamiętać!

Ciekawym pomysłem, dzięki to któremu wreszcie historia (więcejna ten temat> istotnie pod tym adresem collegium-novum.pl/) może przestać kojarzyć się młodziakom z nudą jest popularyzowanie jakże fajnych filmów umieszczanych na Youtube. Można tak naprawdę powiedzieć, że jedna seria filmów, oczywiście tych sensownych, często daje sporo więcej efektów, aniżeli nużące lekcje w szkole. Kogo interesują lekcje historii jakie znamy ze szkół? Generalnie wyłącznie zapaleńców! Gdy w rachubę wchodzą filmiki na Youtubie, najczęściej jest tak, że potrafią zaciekawić również takie osoby, które w sumie nie mają znaczącego talentu do historii!