Kontroluj ciągle postępy swojego malucha

przez | 3 września 2021
Nie ma wątpliwości, że dla każdej mamy zdrowie pociech jest kwestią najważniejszą, stąd też ważne jest, by była ona świadoma przeróżnych możliwych zagrożeń, które mogą spotkać dziecko, a jednocześnie metod i sposób przy pomocy których może mu pomóc.

meble do pokoju dziecka

Autor: Lars Plougmann
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety nigdzie nie uczą nas jak postępować z dzieciakami – pomijając oczywiście szkoły pedagogiczne – dlatego każda z mam może liczyć tylko na siebie albo doświadczenie koleżanek i najbliższych. Niezwykle istotna jest dokładna obserwacja i kontrola swojego malucha. Dużo przypadłości, jakie mogą się u dziecka rozwinąć możemy wykryć zawczasu, jeżeli będziemy w stanie wykryć pojawiające się zagrożenie już u jego zalążka. Przykładem mogą być chociażby wady wymowy. Jąkanie u dzieci ((poznaj dodatkowe informacje) na to wciąż choroba, na którą mimo już rozmaitych badań nie ma kompleksowego lekarstwa. Mamy, które nie wiedzą czy to normalne, że ich dziecko nadal nie mówi, albo nie potrafią rozpoznać objawów jąkania mogą zbyt późno zareagować. Podobnie jeśli nie wiedzą, że funkcjonuje terapia biofeedback warszawa jąkania (ciekawa historia na która w wielu przypadkach umożliwia zlikwidowanie tej przypadłości (przynajmniej w znacznym stopniu) mogą pozbawić swojego malucha możliwości „normalnego życia”. Świadomość i wiedza są zatem w takich sytuacjach niezwykle ważne. Jeżeli mama nie będzie wiedziała, że wbrew

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com

popularnym przekonaniom jąkanie nie jest związane z inteligencją, nie będzie mogła wyjaśnić dziecku, by nie czuło się gorsze od rówieśników. Tym bardziej, że to właśnie strach może zwiększyć proces jąkania.

Jąkanie to rzecz jasna jeden z licznych przykładów – przypadłości, które mogą się przytrafić naszemu dziecku jest ogromna liczba. Nie oznacza to oczywiście, że mamy żyć w ciągłym strachu o nasze dziecko – chodzi raczej o zdolność do właściwego reagowania, jeśli pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Warto czytać fachową literaturę, z której możemy się dowiedzieć jak poprawnie powinien wyglądać rozwój dziecka. Dzięki temu, jeżeli dostrzeżemy jakieś zaburzenia i odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia będziemy mogły od razu zareagować. Wizyta kontrolna u lekarza nie musi się kończyć przykrą diagnozą, a i my będziemy w dodatku zadowolone, że kontrolujemy zdrowie naszego dziecka.