101 sposobów na wyleczenie wstydliwych wad mowy u dzieci

przez | 30 listopada 2022
Wady wymowy są zjawiskiem raczej często spotykanym, także w obecnych czasach. Dolegliwości tego typu są bardzo różnorodne i wynikają z różnorodnych czynników. Czasami zdarza się przykładowo, że w określonej rodzinie któraś wada występuje częściej. Nie każdy jednak wie, że większa część zjawisk tego typu jest do usunięcia, a usuwanie się ich zazwyczaj nie zajmuje długiego czasu. Ważne jest w pierwszej kolejności to, by wadę w porę rozpoznać i nie lekceważyć jej. W dzisiejszych czasach bowiem niezwykle często widuje się ludzi, którzy są dorośli i mają zaniedbane wady wymowy.

Dziewczynka w sukience

Źródło: szerszenska.com

Wielu z nich w wieku dorosłym nie da się już wyeliminować. Jedną ze specyficznych dolegliwości należących do wad wymowy jest jąkanie się (więcej pomocnych wskazówek na To zjawisko występuje jednak zwykle z całkowicie odmiennych przyczyn niż pozostałe, które nierzadko ma się od urodzenia.

Wady o podłożu psychologicznymJest pewna odmiana wad wymowy, których powodów upatruje się w sferze psychicznej człowieka. U dzieci pwoode bywają rozmaite zaburzenia wynikające z trudnych przeżyć, a także z cech takich jak nieśmiałość i niedostosowanie społeczne. Jednym z najbardziej typowych objawów tego rodzaju jest zjawisko jąkania. Pojawia się ono zazwyczaj u dzieci, choć bywają również jąkające się osoby dorosłe.

Reedukacja żywieniowa w szkołach

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR

Opiera się to na niemożności wypowiedzenia od razu całego wyrazu lub kilku wyrazów, często także na „połykaniu” niektórych głosek czy całych sylab. Jąkające się dzieci zazwyczaj odznaczają się podwyższonym poziomem nieśmiałości. Źródłem jąkania mogą być również problemy w szkole czy w domu. Bywają to także dzieci, które cierpią na różnorodne lęki.

Leczenie
Zdecydowana większość wad wymowy usuwana jest przez specjalistę logopedę.

W sytuacji jeśli musisz odnaleźć oprócz tego także inne pokrewne informacje na przedstawiany wątek, to więcej zobaczysz na portalu (https://horyzont.net.pl/wycieczki-szkolne/), do którego odnośnik jest tu.

Specjaliści ci działają w gabinetach prywatnych lub w ramach specjalistycznych poradni. Dziecko z wadą wymowy po pójściu do logopedy zazwyczaj dostaje zestaw specjalnych ćwiczeń, dzięki którym po pewnym czasie wada ustąpi. Ćwiczenia te najczęściej opierają się przykładowo na powtarzaniu rozmaitych zestawów liter i słów. Odmiennie rzecz wygląda z jąkaniem. Leczenie jąkania (sprawdź tutaj), jako zaburzenia o podłożu psychologicznym, odbywa się zawsze w konsultacji z wykwalifikowanym psychologiem. Jest to jednak również dolegliwość, która może być całkowicie wyleczona.