Udało się – będziemy rodziną! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z zupełnie nowym wyzwaniem?

przez | 20 maja 2022
Czy obecnym rodzicom jest łatwiej? Chyba tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, kąciki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Chyba nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia idealnym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Mimo to pytania o wspólne życie z dzieckiem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba takie same.

dziecko

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Życie staje na głowie w chwili, kiedy para dowiaduje się, że na świat przyjdzie ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy maleństwo jest planowane, czy nie do końca.

Sprawdź, czy następny link jest tym, czego teraz poszukujesz. Zapewne niezwykle pomoże Ci w Twoim projekcie, który obecnie robisz. Sprawdź, naprawdę warto!

W głowie pojawia się wówczas milion pytań – komu pierwszemu powiedzieć, jak się dobrze przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła dobrze? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom sporo czasu na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie bliskich i profesjonalna opieka medyczna pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i nastawić umysł i ciało. Najlepiej jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na maleństwo i poświęcić go na istotne rozmowy z partnerem, co to znaczy być kochanymi rodzicami, czy maluch umocni małżeństwo i czy para będzie mogła polegać na sobie w każdym trudnym momencie. Drugi raz życie stanie na głowie tuż po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Maleństwo będzie potrzebowało całodobowej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Każdego dnia para uczy się czegoś nowego o maleństwie i o sobie wzajemnie. Maluch, chociaż najmniejszy w rodzinie, przejmie funkcję szefa i ustali rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej sobocie czy wakacjach długo nie będzie mowy. Nieprzespane noce, przeorganizowanie mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy brak życia towarzyskiego da się we znaki, ale następne wspólne chwile zrekompensują te niedogodności z nawiązką – Kupiec. Obserwowanie rozwoju małej istoty, rosnące potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – dzięki temu nowe, wspólne życie będzie po prostu bogatsze i żadna para nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu

Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz teraz przed rodzicami wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów pojawi się szereg nurtujących pytań – czy wystarczy dobrze żyć, dawać właściwe wzorce, pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów, analizować je czy może stale trzymać za rękę i pomagać? Czy postawić na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać robić błędy i wyciągać wnioski czy chronić przed nimi tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka odpowiedzi w poradnikach, szuka wzorców wśród bliskich lub znajomycha część zdaje się po prostu na własne zdanie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje. Więcej porad dotyczących wychowania –