Udało się – będziemy rodziną! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z zupełnie nowym wyzwaniem?

przez | 13 sierpnia 2022
Czy obecnym rodzicom jest łatwiej? Chyba tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, kąciki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Chyba nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia idealnym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Mimo to pytania o wspólne życie z dzieckiem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba takie same.

dziecko

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Życie staje na głowie w chwili, kiedy para dowiaduje się, że na świat przyjdzie ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy maleństwo jest planowane, czy nie do końca. W głowie pojawia się wówczas milion pytań – komu pierwszemu powiedzieć, jak się dobrze przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła dobrze? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom sporo czasu na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie bliskich i profesjonalna opieka medyczna pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i nastawić umysł i ciało. Najlepiej jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na maleństwo i poświęcić go na istotne rozmowy z partnerem, co to znaczy być kochanymi rodzicami, czy maluch umocni małżeństwo i czy para będzie mogła polegać na sobie w każdym trudnym momencie.

Czy podniesiona w tym wpisie sprawa nie przykuła Twojej uwagi? Jeśli tak, to oprócz tego wejdź na ten link – szalenie zalecam tę witrynę (https://www.apteczkadziecka.pl/pol_m_TATA-2437.html).

Drugi raz życie stanie na głowie tuż po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Maleństwo będzie potrzebowało całodobowej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Każdego dnia para uczy się czegoś nowego o maleństwie i o sobie wzajemnie. Maluch, chociaż najmniejszy w rodzinie, przejmie funkcję szefa i ustali rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej sobocie czy wakacjach długo nie będzie mowy. Nieprzespane noce, przeorganizowanie mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy brak życia towarzyskiego da się we znaki, ale następne wspólne chwile zrekompensują te niedogodności z nawiązką – Kupiec. Obserwowanie rozwoju małej istoty, rosnące potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – dzięki temu nowe, wspólne życie będzie po prostu bogatsze i żadna para nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu

Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz teraz przed rodzicami wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów pojawi się szereg nurtujących pytań – czy wystarczy dobrze żyć, dawać właściwe wzorce, pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów, analizować je czy może stale trzymać za rękę i pomagać? Czy postawić na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać robić błędy i wyciągać wnioski czy chronić przed nimi tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka odpowiedzi w poradnikach, szuka wzorców wśród bliskich lub znajomycha część zdaje się po prostu na własne zdanie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje. Więcej porad dotyczących wychowania –