Uzytkownicy

Nowi użytkownicy

  • admin

Użytkownicy online

There are currently 0 users and 0 guests online.

Czy w istocie historia jest nudna?

Często ludzie, także niestety Polacy, najzupełniej deprecjonują znaczenie historii. Trudno w sumie pewnym ludziom się za bardzo dziwić, bo jeżeli całkowicie nie lubią historii, mają prawo tak rozumować. Jednakowoż w żadnym wypadku nie można akceptować tego typu postawy! Zatem: co robić, aby historia wśród naszych rodaków była bardziej popularna?
zdjęcie
Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt
Trudny temat, lecz generalnie zapewne jakieś w miarę sensowne wnioski dałoby radę wyciągnąć. Najbardziej znaczące jest szkolnictwo. Czyli jeśli nasze dzieci będą uczyli porządni historycy, tacy ludzie, którzy wiedzą w jaki sposób zaszczepić młodzieży miłość do historii, to najzwyczajniej zauważymy, że po jakimś czasie bez wątpienia świadomość historyczna będzie na bardziej satysfakcjonującym poziomie. I to jest wspaniałe, czy można przykładowo wyobrazić sobie sensowny dialog kultur (ten temat na http://www.etzchaim.pl/), jeżeli zdecydowana większość osób w zupełności nie kojarzy nawet najważniejszych pojęć historycznych?To ogólnie interesujące zagadnienie - jak Polacy mogą lepiej dogadać się z na przykład Żydami? Chociaż akurat polski antysemityzm to pojęcie trudne do rozstrzygnięcia - nie można rzec, że w innych krajach ludzie są dużo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż dosyć trudno jest się nam porozumieć. I nie chodzi wyłącznie o barierę językową. Bardzo często niemal nic nie wiemy na temat Żydów. Trochę suchych informacji oraz wiele stereotypów. Dlatego popularnościącieszą takie inicjatywy jak na przykład szkoła żydowska Etz Chaim, ponieważ wypadałoby, abyśmy wreszcie poznali Żydów. Choć oczywiście oni powinni poznać również nas. O nas również należałoby pamiętać!

Ciekawym pomysłem, dzięki to któremu wreszcie historia przestanie kojarzyć się młodym ludziom z nudą jest popularyzacja jakże interesujących filmików umieszczanych na Youtube. Można tak naprawdę powiedzieć, że jedna seria filmików, naturalnie tych wartościowych, często daje dużo więcej oczekiwanych efektów, aniżeli nużące lekcje w szkołach. Kogo tak naprawdę interesują lekcje historii przeprowadzane w szkołach? Generalnie wyłącznie prawdziwych pasjonatów! Kiedy w grę wchodzą filmy na Youtubie, często jest tak, że potrafią zaciekawić także takie osoby, które tak naprawdę nie mają znacznego talentu do historii!

Kategorie artykułu