Akcesoria do planszówek

przez | 7 grudnia 2021
W nowym tysiącleciu gry planszowe są przeznaczone nie tylko dla dzieci, lecz mogą także dorosłym zapewnić ciekawą, ciekawą oraz interesującą rozrywkę. Są to choćby gry logiczne jak również strategiczne, ale nie jedynie – do jednych z najpopularniejszych należą gry fabularne (RPG). „Erpegi” pozwalają na wcielenie się w konkretną postać i poruszanie się jej po fikcyjnym świecie.

gry planszowe
Nierzadko są inspirowane danymi dziełami literackimi jak również filmowymi, istnieją również jako warianty już uprzednio istniejących gier na komputer. Pojedyncza partia potrafi być bardzo wciągająca ze względu na ciekawą fabułę danej gry fabularne RPG – najczęściej jedna gra trwa od 3 do 5 godzin.

Jeżeli jesteś zdania, że niniejszy wpis jest godny Twojego zainteresowania, to z pewnością warto zobaczyć tam pozostałe tego typu materiały!

Oprócz „erpegów” bardzo popularne są w nowym tysiącleciu gry planszowe bitewne.

Większość bardziej rozbudowanych gier planszowych wymaga właściwych akcesoriów, których brak może znacznie skomplikować, a nawet uniemożliwiać rozgrywkę. W przypadku gier fabularnych są to przykładowo scenariusze fabuł – bez rozbudowanego świata możliwości graczy są dosyć ograniczone, a gra szybko umie się znużyć. Ważne są także specjalne kostki. Do typowej gry fabularnej nie wystarczy standardowa sześcienna kostka – tego typu gry mają pewne losowe wydarzenia. Z reguły wykorzystywane są kostki dziesięciościenne, ale są dostępne też czteroboczne, dwudziestościenne oraz sześciościenne. Popularnie używane skróty typu k10 czy k6 to właśnie oznaczenia najróżniejszych rodzajów kostek do gier. Istnieją także tzw. kostki procentowe – jest to para dwóch kostek dziesięciościennych, z których jedna pokazuje liczbę dziesiątek, a druga jedności – dzięki temu można wylosować konkretny procent w razie potrzeby. Czasem kostki tego rodzaju przydają się przy niektórych fabularnych karciankach. Planszówki akcesoria planszowych są przeważnie doskonałe do sklepu za dobrą cenę, dlatego też nie stanowią dla gracza dużego wydatku.

Gry planszowe bitewne z oczywistych powodów wymagają nieznacznie odmiennych akcesoriów. Są to przeważnie modele oraz figurki, lecz też elementy krajobrazowe – w zależności od estetyki danej gry mogą to być choćby lasy, fortece, pojazdy wojskowe lub schrony. Światem gier bitewnych jest w stanie być średniowiecze czy fantastyczny, ale także kosmos, realia drugiej wojny światowej lub wojen napoleońskich. Gry planszowe bitewne mają charakterystyczną rozgrywkę – poszczególna jednostka, oznaczona choćby figurką, ma inną szybkość poruszania się jak również zadawane obrażenia, niż inna. Dlatego też jest tak ważne, aby w okresie gry posiadać pełen komplet akcesoriów. W razie mnóstwa gier tego typu kostki wielościenne też okazują się wskazane – w najsłynniejszych grach gatunku nie brakuje również wydarzeń losowych.