Pogląd Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mass mediach – czy warto toczyć spory?

przez | 10 marca 2022
Termin Gender, który po prostu oznacza płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w Polsce mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują nadal sporo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) robi się problem tam gdzie nie istnieje.
Odkąd pamiętam dziewczynki nie tylko misie czy lalki stroiły w ubranka dla lalek, karmiły czy podawały im do buzi smoczki. Również szły w ruch samoloty, rakiety czy samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje pasjonatką samochodów (znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców. To jest rzecz normalna kiedy mały chłopiec interesuje się lalką swej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych osób dziecko może się dowiedzieć czym może się bawić a co jest niestosowne. Może to doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka może być dużo gorsza niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zabaw dzieci.Pojemniki z zabawkami, jak też plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (samochody zabawki) dla nich i nie ma w tym nic niepokojącego!

Światowa Organizacja Zdrowia gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te role uległy wielkiej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Dziś nie dziwi nikogo widok kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju czy tira. Nie dziwi również mężczyzna w zawodzie przedszkolanki czy też niańki dla dziecka, czy też w innych ponoć „damskich” zawodach. Obecnie rzeczą najzwyklejszą jest to, że bobasem opiekuje się zarówno mama jak i tata. Modne są nawet ostatnimi czasy urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Dobrą okazją do ćwiczeń więc jest zmiana pampersa lalce czy miśkowi, włożenie mu ubranka dla lalek (tornistry dla dzieci), zabawa w karmienie lalki czy miśka.Jak widać po ostatnich sporach w naszym kraju nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd być może biorą się te wszystkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej.

Nie ociągaj się! Jeżeli spodobały Ci się nasze notki, to doczytaj i sprawdź (http://placezabaw.com.pl/) nowe i ciekawe posty. Wystarczy kliknąć w ten link.

W tej kwestii z pewnością lepiej zaufać psychologom i własnemu rozsądkowi oraz instynktowi macierzyńskiemu czy „tacierzyńskiemu”